IFJÚSÁGI MAGYAR BAJNOKOT ADOTT A MAGLÓDI TC-NEK AZ ÚJ SZAKOSZTÁLY!


A Maglódi TC Súlyemelő Szakosztálya:

állnak: Kele Kristóf, Kovács Péter, Vincze László, Méhes Ádám,  Sebestyén Zoltán (edző), Ádám László (szakosztályvezető, vezetőedző)

ülnek: Aranyos Kornél, Kovacsik Máté,  Meizl Máté, Rácz Gergő

A közelmúltban két új szakosztály is bekerült a Maglódi TC égisze alá. Tavasztól immár súlyemelők és asztalitenisz versenyzők is öregbítik hírnevünket. Mindkét sportágat szeretnénk bemutatni Önöknek, kezdve először a súlyemelőkkel.

Read More 

Ádám László szakosztályvezető egy rövid bevezetővel kezdte a beszélgetést.

- A súlyemelő-szakosztályt Gyömrőn hoztam létre, ahova az MTK edzői karából kerültem, amikor az ottani szakosztályunk megszűnt. Gyömrőn testnevelő tanárként is tevékenykedtem és emelett gondoltam úgy néhányan kedvet kaphatnak a súlyok emelgetéséhez. Néhány évig működtünk, majd lehetőségeink előbb szűkösödtek, majd elfogytak. Ekkor, 2002-ben korábbi versenyzőm Pecznyik Gábor Maglódon, az én jóváhagyásommal tovább folytatta az edzéseket és életben tartotta a szakosztályunkat, amolyan iskolai sportkörként. Későbbiekben mi is , a Súlyemelő Szövetség és a polgármester úr, Tabányi Pál is támogatta a tevékenységünket, aminek következtében egyre több tehetséges fiatal bontogatta nálunk a szárnyait. Persze, mint minden sportágban itt is sokan jöttek-mentek, de néhányan igen kitartónak bizonyultak. Azt azért szeretném kiemelni, hogy az iskolában Pecznyik Gábor és neveltjei alakították ki azt a dobogórendszert, amin edzettek és a mai napig is edzeni tudunk. A sors úgy hozta, hogy Gabi elköltözött Kecskemétre és nem tudta folytatni az edzői munkát, nem tudott tovább foglalkozni a gyerekekkel. Miután több növendéke és versenyzője is volt, nem szerettük volna, ha az ifjú tehetségek elkallódnak ezért az én aktívabb szerepvállalásom mellett, továbbra is az iskolában folytatni tudtuk a munkát. Maga a váltás tavaly év elején volt és egy ideig zavartalanul müködtünk is, amikor a Súlyemelő Szövetség viszályokkal tarkított is közgyűlésén alakult ki az a probléma is, hogy iskola sportkörként mi nem tevékenykedhetünk. Ezáltal a szövetségben nem lehet szavazati és egyéb működéssel kapcsolatos jogunk és a megszűnés veszélye fenyegetett minket. Ekkor döntöttem úgy megkeresem Tabányi Pált, hogy a segítségét kérjem. A polgármester úr, aki ugye a Maglódi TC elnöke is nagyon kézséges és segítőkész volt és ennek következményeképpen a legutóbbi egyesületi közgyűlésen már el is fogadták a felvételünket, így most már minden hivatalos papírt is elintézve a Maglódi Torna Club súlyemelő szakosztálya vagyunk.

 

Mit lehet tudni Önről illetve versenyzői és edző múltjáról?

- 1945-ben születtem Pestszentlőrincen. Egyetemet végeztem, gépésztechnikus, súlyemelő szakedző és testnevelő tanár vagyok. Gyermekkorom óta sportolók, több sportágat is kipróbálta, majd végül a birkózást választottam, amit nyolc évig űztem. Ugyan kisebb-nagyobb sikereket elértem mégis a súlyemelésnél kötöttem ki, amivel 1968 óta foglalkozom előbb versenyzőként, majd edzőként. Felnőtt és masters versenyzőként több országos versenyen is dobogós helyezést értem el, de sajnos egy csuklósérülés döntően akadályozta a későbbi pályafutásomat, így végül áttértem az edzői pályára, ami sokkal színesebbre is sikerült. Edzőként tevékenykedtem a Bp. Honvéd, a Csepel és az MTK színeinben. Az Országos Bajnokágokon több korosztályban is számos bajnokkal büszkélkedhetem. Felnőtt Magyar Bajnokságokon 1987-ben három, míg 1992-ben négy bajnokom is volt a tíz súlycsoportból. Csapatbajnokságokon az utánpótlás csapatom is többször volt első helyezett, de meghatározó, hogy az NB I-es csapatbajnokságon háromszor állhattunk a dobogó legfelső fokára. Nemzetközi viszonylatban is szép sikereket értek el versenyzőim. 1981-ben Hlavati András ifjúsági világcsúcsot szakított. A legkiemelkedőbb viszont az, hogy három olimpián is szerepeltek versenyzőim. Buda Attila 1988-ban Szöulban 5., Mészáros István 1992-ben Barcelonában 12. helyen végzett, míg Molnár Gábor 1996-ban Atlantában helyzetlen lett. A Budapesti és a Magyar Súlyemelő Szövetségben többször vállaltam funkciót. Az Edzőbizottságnak már 1980 óta tagja vagyok, jelenleg mint elnökhelyettes tevékenykedem. A súlyemelés oktatásában is részt vettem 1988 és 1993 között. A Magyar erőemelő sportban is részt vettem 1990-től, ahol többször szerepeltek sikeresen a versenyzőim. 1991-ben a tatabányai Erőemelő Országos Bajnokságon 18 versenyzőm indult, akikból öten bajnokok, ketten másodikok, hárman harmadikok lettek. 1992-ben Junior Erőemelő EB-n Bennárik János 10. helyezést ért el. 1993-ban Budapest Fekvenyomó Világbajnokságon segédkeztem, mint edző-szaktanácsadó. Az utolsó versenyem 2007-ben Gyömrőn, az állóképességi verseny tizedik Magyar Bajnokságán volt, ahol első helyezést értem el. Továbbra is rendszeresen edzek 68 évesen is, mert véleményem szerint a mozgást nem szabad abbahagyni. Addig élsz, míg mozogsz!

 

Itt Maglódon milyen korosztályok és kik alkotják a szakosztályt?

- Mint már említettem Pecznyik Gábor áldozatos munkájának köszönhetően rengeteg fiatal megismerkedhetett a súlyemelés szépségeivel. Sajnos sokszor a munkahelyi elfoglatságok, a szülői szigor bizony elszívóhatást gyakoroltak versenyzőinkre, így voltak lemorozsolódásaink, de mindig érkeztek hozzánk új érdeklődők. Amikor elkezdtük öten voltunk, most tizenketten. Elérkeztünk arra pontra, hogy most akár szelektálhatunk is a jelentkezők között. Mivel az iskolában tartjuk a foglalkozásokat fő bázisunkat az iskolások adják, ezért inkább utánpótlás korosztályokkal foglalkozunk és őket próbáljuk minél jobban felkészíteni. Noha van egy felnőtt versenyzőnk is, de ő amolyan "visszatérő vendég", hiszen a munkája nem mindig engedi, hogy edzeni tudjon. Szóval inkább a gyerekekkel foglalkozunk. 12 éves kortól már lehet fejleszteni őket, ballagásukig itt vannak, majd, ha a középiskola mellett  az idejük engedi, akkor visszajárnak hozzánk és ha ez rendszeres, akkor versenyeken is elindítjuk őket. Ilyen például Vincze László, aki egy nagyon tehetséges versenyzőnk, de élelmiszeripari szakközépiskola tanulmányai olykor érthető módon hátráltatják a felkészülését. Emiatt nem is igazán látom a jövőjét. Pontosabban a tehetsége miatt látom, hiszen sokra hivatott ifjú, de a későbbiekben az iskola, vagy akár egy hölgy is félő eltérítheti őt. De persze reméljük minél tovább velünk marad!

 

Adottak a tárgyi feltételek? Mi okozhat nehézséget? Van támogatójuk?

- Az iskola felújításával a mi dobogórendszerünk is kicsit átalakult. Szűkös területen kell megoldanunk a felkészülésünket, de így is van három, munkahelynek nevezhető terület, ahol egy időben tudunk edzéseket végezni. Természetesen örülnénk a nagyobb területnek, de elfogadtuk, hogy jelenleg ekkora helyen kell dolgoznunk, addig nyújtózunk ameddig a takarónk ér. A kisebb gyerekek felkészítését egyébként más módszerekkel is meg lehet oldani, ezen a munkaterületen kívül is. A tárgyi feltételek a mi általunk végzett munkához szerencsére meg vannak, tehát ilyen téren azt gondolom jó helyzetben vagyunk. Ami támogatást illeti. Számunkra nagy könnyebbség, hogy felkarolt minket a Maglódi Torna Club, köszönhetően első sorban Tabányi Pálnak, aki már ismerte korábban is nehézségeinket, hiszen Pecznyik Gáborral folyamatosan kapcsolatban volt. Számunkra a segítséget az is jelenti, ha versenykre való elutazásokhoz és a étkezésekhez kapunk hozzájárulást.

 

Milyen versenyek indulhatnak és milyen eséllyel szállhatnak harcba a versenyzők?

- A korosztályok legfontosabb megmérettetésén az Országos Bajnokságokon mindenképpen szeretnénk elindulni és arra megfelelően felkészülni. Persze ez nem azt jelenti, hogy minden tagunkat el is indítjuk, hanem azt, hogy aki megfelelő időt készült, tehát legalább négy hónapja munkában van, annak megpróbálunk lehetőséget adni a bizonyításra. Ezen kívül vannak kupafordulók, mint például a Soroksár Kupa, vagy ha az ismerettségi körömből valahonnan meghívást kapunk akkor az adott korosztállyal igyekszünk elindulni. Lehetőségünk van indulni a Budapest bajnokságban is, tehát az előre meghatározott, klubboknak előírt versenyrendszerben mindenképpen részt tudunk venni. Ha a jelenlegi támogatási rendszerünk megmarad, amit az egyesület a TAO-pályázat révén a számunkra biztosítani tud, akkor a későbbiekben is igyekszünk minden versenylehetőséget kihasználni, sőt ha a létszám is úgy alakul, akkor a csapatbajnokságban is szeretnénk majd elindulni. Persze ilyenkor nem csak egyszerűen a megmérettetéskről van szó. Ha egy vidéki városba elmegyünk és a lehetőségünk engedi, akkor az adott napból próbálunk egy kis időt a kirándulásra is szakítani, hogy színesebbé tegyük az ottlétünket. A már korábban említett Vincze Lászlónak egyébként már lehetősége nyílt külföldi versenyeneken is részt venni.

 

Régiónkban van-e még súlyemelő szakosztály illetve mennyire van rajta a súlyemelés térképén Maglód?

- Ha jól tudom pillanatnyilag 73-74 súlyemelő szakosztály létezik Magyarországon. Ebben benne vannak a nagyobb bázisok, mint Tatabánya, vagy Szombathely és természetesen az olyan kicsi egyesületek is, mint mi. A sportágban tevékenykedők számára természetesen ismert már Maglód neve, köszönhetőn leginkább Pecznyik Gábornak. Én már csak öregbíteni igyekszem a hírünket. A kapcsolataim révén még több emberhez el fog jutni a létezésünk, hiszen korábban a Sülyemelő Szövetség elnökségének, míg most az Edzőbizottság tagja vagyok, így akik velem felveszik a kapcsolatot, előbb utóbb az egyesületre is ráterelődhet a beszélgetés, persze remélem versenyeken elért eredményeink inkább felhívják majd magukra a figyelmet. Ebben a régióban egyébként súlyemelő szakosztály nincsen. Legközelebb Soroksáron és más budapesti egyesületeknél ismerkedhetnek ezzel a sportággal.

 

Ha valaki szeretne közelebbről megismerkedni a súlyemeléssel, csatlakozhat a szakosztályhoz? Hol jelentkezhet és mit kell tudnia?

- Természetesen várjuk szeretettel, igaz miután az iskolában készülünk leginkább a fiatalabb korosztályból szoktunk jelenkezőket fogadni, mert őket versenyeztetni is jobban tudjuk. Foglalkozásaink szerdán és csütörtökönként van este hattól a központi iskola tornatermében, illetve lehetőség szerint szombaton is szoktunk gyakorolni. Tagdíj nincs. Edzéseket a volt válogatott kerettag Sebestyén Zoltán tartja, de alkalmasint, ha tehetem én is besegítek a munkába.

 

A cikkben többször is említett Vincze László június végén a Tatabányán megrendezett Utánpótlás Országos Bajnokságon 110 kilogramm szakítással, 142 kilogramm lökéssel, amely egyébként egyéni csúcsai is, 252 kilogramm összteljesítménnyel serdülő Magyar bajnoki címet szerzett. Vele hamarosan interjút olvashatnak honlapunkon.

 

U14masodik.jpg

Partnereink